Bu öğeye oy ver
  • 0.00 / 5 5
(0 oylar)

Akıllı alarm sistemleri, insan hayatında olabilecek pek çok riske karşı önlem alınması ve güvenliği sağlama adına geliştirilmiştir. Hırsızlık, soygun, gasp, yangın gibi tehlikelere karşı kullanılan alarm sistemlerinde birçok alt sistem de bulunur. Manyetik kontak bu sistemlerden biridir. Desi alarm sistemlerinde, uyarıcı eleman niteliği taşıyan manyetik kontak, kablolu ve kablosuz olarak iki türe ayrılır. Desi alarm manyetik kontak nedir? Desi alarm Desi kablosuz manyetik kontak fiyatları nasıldır?

Manyetik Kontak Nedir?

Manyetik kontak, hırsızlık soygun gibi olumsuz durumlarda önlem almak için kullanılan elektronik bir sistem düzeneğidir. Kablolu ve kablosuz çeşitleri bulunan manyetik kontak, aynı zamanda dedektör niteliği taşır. Desi alarm kablosuz manyetik kontaklar 3.6 v pil ile çalışır. Görünüm ve gizlilik için kablosuz manyetik kontaklar daha çok tercih edilmektedir. Ev, iş yeri, ofis, apartman gibi yerlerde güvenliğin korunması için kullanılır. Manyetik kontak, kapı, pencere, sürgülü kapı, havalandırma kapağı, kepenk gibi hırsızlık riskinin ağırlıklı olduğu alanlara takılır.

Kablosuz Manyetik Kontak Nasıl Çalışır?

Kablosuz manyetik kontak iki parçadan oluşur. Kapı, pencere gibi önceden belirlenen yerlere iki parça monte edilir. Bir parçası kapı ya da pencerenin menteşe kısmına monte edilirken, diğer parçası da kapı ya da pencerenin sabit kısmında kalır. Böylece pencere ya da kapının açılması ile beraber manyetik kontak parçaları birbirinden ayrılır ve sistem devreye girer. Manyetik kontak parçaları sınır aralıkları, monte edilirken belirlenir. Bu aralıklar mm değerinde olmalıdır. Soygun, hırsızlık gibi olumsuz durumlarda, kontak parçalarının yakın mesafeli olması, açılan kapı ya da pencerenin anında fark edilip alarm panellerine bildirilmesini sağlar.

Manyetik Kontakların Önemi

İnsanlar günümüzde yaşam şartları gereği pek çok tehlike ile karşı kaşıya kalabilmektedir. Hırsızlık ve soygun olayı en çok yaşanan riskler arasında yer alır. Daha çok yüksek koruma gerektiren binalarda kullanılan manyetik kontak, son zamanlarda diğer iş yerlerinde de kullanılmaya başlandı. Özellikle akıllı ev sistemlerinde tercih edilmekle beraber normal evlerde de görmek mümkün. Bu sayede insanlar can ve mal güvenliklerini teknolojik bir sistemle takip edebilmektedirler.

Bir cevap yazın