Bu öğeye oy ver
  • 0.00 / 5 5
(0 oylar)

Belirlenmiş sınır ve koşulların tetiklenmesi ile beraber uyarı veren alarm sistemleri çeşitli alt sistemler barındırmaktadır. Bu sistemlerden biri olan kablosuz darbe dedektörü, daha çok hırsızlık riskine karşı alınan bir tedbir olarak nitelendirilebilir. Ortam güvenliğinin korunması ve acil durumlarda ilgili birimleri harekete geçirmek adına tasarlanmıştır. Darbe dedektörü, alarm sistem paneline bağlanır ve zor kullanma yöntemiyle yapılan alan girişlerini algılayarak önceden belirlenmiş yerlere bildirim gönderir. Kablosuz darbe dedektörü nerelerde kullanılır, çalışma prensibi nasıldır?

Kablosuz Darbe Dedektörü, Çalışma Prensibi

Darbe dedektörü, hırsızlık olaylarında hassas sensörleri aracılığıyla en küçük sarsıntıyı veya darbeyi algılayarak alarm verme prensibi ile çalışır. Pencere veya kapı kenarlarına yerleştirilen dedektör, hırsızın kapıyı yahut pencereyi zorlamasıyla devreye girer ve sinyal vermeye başlar. Kablosuz darbe dedektörü, hırsızlık olaylarının yaşanabileceği muhtemel yerlere fark edilmeyecek şekilde yerleştirilir. Hırsızlık girişiminde herhangi bir cam kırılma olayı, kapının zorlanması veya pencerenin zorlanması ve sarsılması durumlarında darbe dedektörü devreye girerek alarm sistemini çalıştırır. Alan içine ve dışına yerleştirilen sirenler caydırıcı bir ses ile çevreye uyarı verirler. Çoğunlukla bu şekilde hırsızlık olayları büyük ölçüde engellenmiş oluyor. Ayrıca dedektörlerin, alarm sistemi izleme merkezini alarm durumuna geçirmesiyle beraber olayın yaşandığı bölgeye polis ekiplerinin yönlendirilmesi sağlanır.

Nerelerde Kullanılır?

Kablosuz darbe dedektörü, özellikle hırsızlık olaylarının yaşanabileceği alanlarda kullanılır. Buna göre; ev, iş yeri, ofis, fabrika, apartman, kuyumcu dükkânı gibi pek çok alanda darbe dedektörü kullanılır. Kablosuz olduğu için hırsızlar tarafından kolay fark edilmemekle birlikte caydırıcı bir sinyal sistemine sahiptir. Özelikle kuyumcu dükkânları ve iş yerleri soygunları sıkça karşılaşılan bir durumdur. İş yerinize taktırdığınız darbe dedektörleri sayesinde gönül rahatlığı ile evinize gidebilirsiniz. Tatil zamanı boş kalan evler de hırsızların uğrak yerleri olabiliyor. Kablosuz darbe dedektörleri bu anlamda, hem çevreyi durumdan haberdar etme, hem de polis birimlerini yönlendirme görevini üstlenmektedir. Ayrıca telefon hattı üzerinden bilgilendirme de yapılmaktadır. Böylece ev ve iş yerlerinde oluşabilecek yüksek tutarlı maddi kayıpların önüne geçilmiş olur.

Bir cevap yazın